W roku 1288, drogą zamiany, wieś Śmiewce (w dokumentach Smevce lub Smeysche), przypadła zakonowi Cystersów, którzy przenieśli się tutaj z pobliskiej Byszewy. Przybywszy do "Szczęśliwej Doliny" (Felix vallis) zaczęli budować Nową Byszewę w urokliwym zakolu rzeki Brdy, otoczonym wzgórzami porośnietymi lasem grabowym.

Cystersi własne obiekty budowali zazwyczaj na nizinach i mokradłach - a że byli specjalistami osuszania podmokłych terenów - uporali sie również z takim miejscem w Koronowie, preznaczając je pod przyszłą zabudowę kościoła i klasztoru.

Budowa zasadniczej były kościoła trwała od 1289 roku do połowy XIV wieku. Przyjmuje sie taką datę zakończenia budowy, ponieważ, jak wynika z dokumentów - konwent cysterski z Koronowa przeznaczył wtedy znaczne sumy na budowę katedry w Gnieżnie. Wynika z tego, że już uporał się ze swymi dbudowami.

Kościół został zbudowany w stylu gotyckim jako trójnawowa bazylika z transeptem, z dwoma rzędami kaplic. które od strony północnej zostały wykonane w stylu gotyckim, a od strony południowej w stylu barokowym.

Król Kazimierz Wielki, w przywileju wydanym w roku 1368, zezwolił na lokację miasta. Należy też dodać, że w średniowieczu cystersi często nazywali swoje klasztory "Corona Mriae" lub w skrócie "Corona". Od tego łacińskiego określenia się przyjęła się nazwa miasta "Koronowo", która na dobre przyjęła się w XV wieku.

Po prawie stuletnim rozwoju, pod koniec XIV wieku, w wyniku starć zbrojnych starć z miejscowym rycerstwem, klasztor koronowski uległ spaleniu. Spalony kalsztor zanalazł sie w wyjątkowo trudnej sytuacji, w wyniku której oddano go pod opiekę papieżowi.

10 października 1410 roku, z placu przy koronowskim kościele wyruszyli polscy rycerze pod miejscowowść Wilcze na zwycięską bitwę z wojskami krzyżackimi. Jednakże rok po zwycięstwie Krzyżacy ponownie zniszczyli miasto. Dopiero po Pokoju Toruńskim, kiedy Koronowo przestało być miastem nadgranicznym, nastał okres stabilizacji.

Dnia 18 paździewrnika 1523 roku biskup Mikołaj Mściwy, sufrasgan gnieźnieński, konsekrował kościół oraz siedem ołtarzy. Była to raczej rekoncyliacja po profanacjach i niszczeniach. Natomiast opat Adanm Mirowski (1549 - 1567) ufundował szpital dla ubogich oraz kościól pw. Św. Ducha. Obiekty te zostały rozebrane w 1832 roku.

W 1599 roku ukończona została przebudowa kościoła parafialnego św. Andrzeja, który obecnie jest kościołem filialnym.

W roku 1556 Koronowo najechali Szwedzi, którzy splądrowali i zniszczyli miasto, kościół i klasztor. Później jeszcze wielokrotnie Koronowo było napadane i niszczone.

W 1685 roku klasztor gościł króla Jan II Sobieskiego i królową Marię Kazimierę.

W czasach opata Ignacego Bernarda Gnińskiego (1686 - 17006) kościół i klasztor uległy gruntownej przebudowie i renowacji w ówcześnie panującym stylu barokowym.

Po trzecim rozbiorze Polski w roku 1819 władze pruskie skasowały zakon cystersów, a z pomieszczeń klasztornych urządzono więzienie. Dotychczasowy kościół klasztorny stał się kościołem parafialnym.

W roku Wielkiego Jubileuszu, dnia 18 października 2000 roku, została erygowana Kapituła Kolegiacka Koronowska, przez co kościół stał się KOLEGIATĄ.

W roku 2001 w kolegiacie koronowskiej odbyły się diecezjalne dożynki. Odbywały się też inne uroczystości np. stacja dekanalna Kongresu Euvcharystycznego, dekanalna stacja kongresu Trzeźwości. Ten kościół jest również jednym z miejsc w diecezji, w których z okazji lat jubileuszowych można zyskać odpust zupełny.

Dnia 9 października 2010 roku Ojciec Święty Benedykt XVI dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyniósł kolegiatę koronowską do godności BAZYLIKI MNIEJSZEJ. Uroczyste ogłoszenie tej dezyzji odbyło się 5 marca 2011 roku.