STOWARZYSZENIE RODZINA KOLPINGA

W KORONOWIE

NASZ PATRON

Adolph Kolping urodził się w Kerpen koło Kolonii / Niemcy / 8 grudnia 1813 roku.

Jako ubogi chłopiec od 13. roku życia ciężko pracował, będąc czeladnikiem szewskim. Jednakże jego powołaniem było kapłaństwo, które osiągnął w wieku 31 lat po trudnych i pełnych wyrzeczeń latach nauki. Jako wikariusz w Wuppertal - Elberfeld ( Zagłębie Rury) i duszpasterz bliskiej mu młodzieży rzemieślniczej, gorąco popierał założenie 6 maja 1849 roku Związku Czeladników, stając się jego duchowym przywódcą i opiekunem.

W myśl zasady - „Razem możemy więcej" zapewnił czeladnikom dach nad głową w bursie, naukę zawodu na kursach niedzielnych i pomoc w poszukiwaniu pracy.

W krótkim czasie założył dalsze związki w wielu krajach Europy, dając podwaliny pod współczesne Dzieło Kolpinga o zasięgu światowym.

Zmarł 4 grudnia 1865 roku jako ukochany przez młodych „Ojciec rzemieślników".

Papież Jan Paweł II określił go „wzorem do naśladowania dla współczesnego świata", ogłaszając Błogosławionym 27 października 1991 roku.

KOLPING NA ŚWIECIE

Dzieło Kolpinga na świecie zostało założone w 1849 roku w Niemczech za sprawą księdza Adolpha Kolpinga.

Obecnie zrzesza ponad 470 tysięcy członków w 61 krajach świata. Jego siedzibą jest Kolonia.

Dzieło ma swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim, Radzie Europy.

KOLPNG W POLSCE

Rodzina Kolpinga to parafialne lub lokalne stowarzyszenie samopomocowe posiadające osobowość prawną, składające się z co najmniej 15 osób. Jego duchowym opiekunem jest katolicki ksiądz, a głównym zadaniem statutowym jest wychodzenie naprzeciw palącym potrzebom lokalnej społeczności, zarówno materialnym, jak i duchowym.

Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce to zrzeszenie polskich Rodzin Kolpinga. Siedzibą Związku jest Kraków. Związek należy do struktury Międzynarodowego Dzieła Kolpinga.

W Polsce istnieje ponad 40 Rodzin Kolpinga, działa około 20 grup Młodego Kolpinga.

W szeregach Rodzin są senatorowie, starostowie, prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie i radni.

Od 2012 roku w Diecezji Pelplińskiej rozpoczęło swoją działalność Dzieło Kolpinga Diecezji Pelplińskiej.

Częścią Rodziny Kolpinga jest Młody Kolping, czyli młodzi ludzie w wieku od 15 do 26 lat, którzy chcą razem pracować dla lokalnej społeczności i być jej liderami.

KOLPING W KORONOWIE

Stowarzyszenie Rodziny Kolpinga w Koronowie liczy przeszło 30 dorosłych członków w różnym wieku, o różnych zawodach i zainteresowaniach, którzy działają społecznie na rzecz środowiska.

Rejestracja Stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym nastąpiła w dniu 16 lutego 2009 roku. Od tej chwili formalnie rozpoczęło swoje funkcjonowanie.

Działa przy Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Koronowie.

Najważniejsze cele i zadania m.in. to:

• prowadzenie świetlicy dla dzieci i młodzieży;
  • organizowanie sekcji i kół dla dzieci i dorosłych;
  • organizowani imprez kulturalno-rekreacyjnych;
  • współpraca z krajowymi i zagranicznymi Rodzinami Kolpinga;
  • pomoc w organizowaniu wypoczynku dla dzieci i młodzieży;
  • organizowanie wymiany międzynarodowej dzieci i młodzieży oraz dorosłych;
  • podejmowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych;
  • pomoc ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych;
  • podejmowanie działań mających na celu przeciwdziałanie patologiom społecznym;

„Kolping to sposób na życie i działanie."

„Kolping to także sposób na to, jak niewielu może pomóc

tak wielu."

Aby działać razem z nami, wystarczy przyjść do naszej siedziby.

Nasz adres:

Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Koronowie