eeDzisiaj Wielki Czwartek w Kościele wspominamy pamiątkę ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Najstarszy dokument opisujący liturgię Wielkiego Tygodnia w Jerozolimie z IV wieku mówi o dwóch Mszach św. w Wielki Czwartek. Obecnie dwie Msze św. w Wielki Czwartek odprawia się tylko w kościołach katedralnych.

Rano biskup koncelebruje uroczystą Mszę świętą z poświęceniem krzyżma ( oliwa zmieszana z balsamem ) i oleju chorych. Kapłani koncelebrują ze swoim Biskupem, dla ukazania jedności kapłaństwa Chrystusowego, którego pamiątkę sakramentalnego ustanowienia Kościół w tym dniu obchodzi. Podczas tej Mszy kapłani także odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie. Zgodnie z najdawniejszą tradycją we wszystkich innych kościołach wolno w tym dniu odprawić tylko jedną Mszę św. w godzinach wieczornych. Nazywamy ją „ Mszą Wieczerzy Pańskiej”. Podczas tej Mszy uczestniczymy w tych samych wydarzeniach co uczniowie kiedy gromadzili się wokół Chrystusa. Ten sam Jezus zaprasza nas do wspólnego stołu. Weźmie chleb i wino i przemieni je w swoje Ciało i Krew, aby nas nakarmić. Czyni to wszystko z miłości ku nam.

Zapraszamy wszystkich parafian i gości do udziału w Uroczystościach Wielkoczwartkowych. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny godzina 18:00.